wtorek, 10 października 2017

Poradnik fotografii część II - podstawowe parametry używane w fotografii

By dobrze zrozumieć na czym polega robienie zdjęć trzeba znać ich parametry, przedstawie tutaj te najważniejsze.

1.Czas otwarcia migawki - na migawkę składają się 2 kurtyny które razem pracując odsłaniają na ustalony czas matrycę światłoczułą. Czas podaje się w zazwyczaj w ułamku sekundy np. 1/200 sek lub sekundach.

Schemat działania migawki






Po kolej czas naświetlania:
1/60 sek
1/30 sek
1/15 sek
1/5 sek
1 sek

Widać że pierwsze zdjęcie jest wyraźnie, lecz ciemne
Ostatnie jest prześwietlone a wszystko jest rozmazane
Zdjęcia robione bez statywu

Przy robieniu zdjęć z ręki zalecam używania czasu minimum 1/50 sek a jeśli ma się stabilną rękę można zejść do 1/30 sek. Z dobrym statywem można używać nawet czasu kilku sekund i więcej (np. do fotografii nocnego nieba). Im szybszy jest obiekt fotografowany tym należy ustalić mniejszy czas.


1/4000s


1/250s


1 sekunda naświetlania

2. Przysłona - jest to kilka zazwyczaj metalowych listków które zamykają się tworząc szczelinę przez którą przedostaje się światło, kontroluje ona ilość światła oraz głębie ostrości (pas na którym obiekty w kadrze będą ostre) oraz efekt bokeh (Rozmycie elementów nieistotnych, tła)

Wygląd przysłony


F 13


F 3,5


 F 16


F 3,5

Na dwóch przykładach widać że im większa wartość przysłony tym więcej obiektów jest ostrych, pożądany ostanio przez użytkowników telefonów efekt bokeh na zdjęciach uzyskuje się ustalając niską przysłonę dzięki czemu główny obiekt jest ostry a  tło pozostaje rozmazane.

Duże wartości przysłony mogą sprawić że zdjęcie będzie zbyt ciemne, w tym wypadku należy ją zmniejszyć lub zmienić parametry iso i/ lub czasu otwarcia migawki.

3. Iso - jest to parametr związany z czułością matrycy na światło, niskie iso oznacza ciemniejsze zdjęcie lecz za to z mniejszą ilością szumów i vice versa.

Iso 100


Iso 800



Iso 3200


Wysokie wartości iso odznaczają się ziarnem czyli kolorowymi, małymi plamkami na zdjęciu widocznymi najczęściej na zdjęciach nocnych lub w słabym świetle.

4.Ogniskowa obiektywu jest to parametr kąta w którym widzi aparat przez obiektyw, są różne obiektywy zaczynając od rybiego oka, poprzez zwykłe do teleobiektywów. Prościej mówiąc im wyższy parametr ogniskowej tym obraz jest bardziej przybliżony.


Rybie oko - 8mm



Zwykły obiektyw 18 - 55 mm


Teleobiektyw 70 - 300 mm


18mm


35mm


55 mm (3 zdjęcia wykonane z obiektywem Sony sam II)


70mm


150mm

300mm (3 zdjęcia wykonane z Sigmą Apo- dg 70-300mm)

Zdjęcie przedstawia fragment różowego kubka przy rzece.

5.Balans bieli - odpowiada za to czy zdjęcie będzie ciepłe (o pomarańczowym odcieniu), czy zimne (niebieski odcień) inaczej nazwany temperaturą barwną, podaje się go w kelwinach.


2500k


4500k


6500k

photo taken by Thomas Steiner in de:Melkde:Austria

W poście użyte są materiały własne oprócz animacji działania migawki, zdjęcia przysłony i powyższego zdjęcia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz